Goclever po ogromnym sukcesie Quantum 4 postanowił kontynuować serię tanich telefonów pad tą nazwą. Tym razem jednak wypuścił na rynek modele w wielu rozmiarach (z ekranami od 3,5' do 5'), oraz zamontował w nich wydajne czterordzeniowe jednostki Kanadyjskiej firmy BROADCOM. W tym artykule pod lupę wezmę model Quantum 450.
Opakowanie i pierwsze wrażenia
W opakowaniu znajdziemy następujące przedmioty: smartfon, ładowarkę, słuchawki, kabel USB, baterię oraz instrukcję obsługi. Dołączone akcesoria przyzwoitej jakości i nie pozostawiają wiele do życzenia. No może słuchawki mogły być lepsze lecz wszystkiego w tej cenie mieć nie można.
Wydajność i parametry techniczne
Telefon jak na swoją cenę otrzymał otrzymał ponadprzeciętne podzespoły. Co prawda szału nie robią lecz zaskoczyć swoją wydajnością już potrafią. I zaskoczyły między innymi mnie. Mianowicie kiedy zrobiłem test benchmarkowy na Antutu, Goclever Quantum 450 osiągnął wynik ok 14000 pkt, co wynikiem może nie jest najlepszym lecz w tym przedziale cenowym nic lepszego nie znajdziemy. Urządzenie chodzi bardzo płynnie, nie zacina się. Wydajność w grach również jest w porządku. Bez problemu pogramy sobie w dosyć wymagające tytuły typu GTA 3, NFS MW, Mass Effect. Nawet zbytnio nie daje się we znaki mała ilość pamięci RAM, choć należy mieć ją na uwadze, kiedy będziemy chcieli uruchomić kilka aplikacji na raz.
Procesor: czterordzeniowy Broadcom BCM 23550 4x 1.2 GHz cortex A7
Pamięć RAM: 512 MB
Pamięć na pliki: 4 GB
Ekran: 4,5" IPS LCD 960X540 pix multi-dotyk (2)
Bateria: 1800 mAh
Łączność: Dual SIM, Wi-Fi, Bluetooth
System: Android 4.2
Złącza: mini USB, miniJack
Ekran
Smartfon dostał od producenta 4,5" ekran IPS o rozdzielczości 960x540 pix co daje przyzwoite zagęszczenie 245 pikseli na cal kwadratowy. Kąty widzenia są poprawne. Matryca bez problemu odzwierciedla barwy, które są bardzo przyjemne dla oka. Nie zauważyłem również większych problemów podczas wyświetlania bieli lub czerni. Niestety moim zdaniem ekran ma jedną wadę, mam tu namyśli zastosowaną technologię multi-dotyku, która pozwala na obsługę tylko dwóch punktów na ekranie. Problemem może być również brak zastosowanej powłoki ochronnej, ponieważ ekran o takich rozmiarach bardzo łatwo jest uszkodzić. Na szczęście w zestawie znajdziemy folię ochronną na ekran. Ogólnie mówiąc ekran nie jest zły i ten element urządzenia (pomijając multi-dotyk) jak najbardziej zasługuję na pochwałę.
Bateria
Bateria dołączona do zestawu ma pojemność 1800 mAh. Pozwala to średnio intensywne używanie telefonu przez cały dzień. Natomiast jeśli telefonu będziemy używać nieprzerwanie non stop to bateria rozładuje się po około pięciu godzinach zabawy choć czas użytkowania zależy od czynnośći, które na urządzeniu wykonujemy.
Głośniki
Głośniki, które zamontowane w tym urządzeniu są średniej jakości, grają głośno lecz jakość dźwięku, który wydobywa się z głośnika jest średniej jakości. Na pochwałę zasługuje jednak ciekawie zakomponowany wylot głośnika, który ma kształt loga producenta.
Przedni głośnik gra poprawnie i podczas rozmowy nie będziemy mieli do czynienia z nieprzyjemnymi trzaskami czy szumami, może co jedynie powinien być trochę głośniejszy.
Aparat
Zamontowany w Quantum 450 aparat, pozwala na wykonywanie zdjęć w rozdzielczości 5mpx, oraz nagrywanie filmów w jakości HD.
Zaczno może od jakości wykonywanych fotografii, ponieważ zdjęcia przy dobrym oświetleniu są bardzo przyzwoitej jakości. Obraz jest ostryn wyraźny i ma odpowiednie nasycenie barw. Niestety sytuacja zmienie się kiedy zdjęcie wykonujemy po zmroku, bo wtedy robione przez nas zdjecia pozostawiają wiele do życzenia.
Tak jak wyżej wspomniałem wedle producenta telefon pozwala nagrywać filmy w jakości HD, Niby wszystko się zgadza, ale filmy , które nagrywa pozostawiają wiele do życzenia. W nagranym filmie kolory są wyblakłe a do tego widoczne są przeskoki w nagraniu- tzn urywa nam np 0,5s filmu. Niestety taki problem pojawia się nie tylko przy nagraniach w rozdzielczości HD lecz we wszystich innych (480p itd)
ZALETY: czterordzeniowy procesor, dobry aparat, przyzwoity ekran, Dual SIM
WADY: dwupunktowy multidotyk, kiepskiej jakości nagrywane filmy
Czy aparat ma autofocusa? Chodzi mi głównie o zdjęcie kartki A4 lub skan kodu kreskowego.
OdpowiedzUsuńZapomniałem o tym wspomnieć w artykule. Aparat posiada autofocus, który sprawuje się całkiem dobrze.
OdpowiedzUsuńDziękuję za szybką odpowiedź. Idę do sklepu po telefon :).
UsuńGdzieś kiedyś czytałem, że będziesz wstawiał test quantum 500.
OdpowiedzUsuńJeśli tak to kiedy?